Jednym z ważnych zagadnień statutowych Akcji Katolickiej jest pomoc drugiemu, potrzebującemu bliźniemu. Jest to maleńkie ziarenko ważnego Przykazania Bożego, jakim jest miłość bliźniego. Pierwsze takie ziarenko pomocy pojawiło się na progu powstania Akcji Katolickiej. Była to zbiórka używanych ubrań w całej naszej parafii. Pan Jan Figat jeździł swoim samochodem z przyczepką z kilkoma osobami od wsi do wsi i zbierali ubrania. Zorganizowana pomoc rodzinom zaczęła się od momentu powstania „Punktu Pomocy Rodzinie” ( przez naszych parafian nazywany Caritasem parafialnym) w 2000 roku. Pomysł zrodził się na bazie potrzeb parafian. Najpierw były to okresowo rozdawane rzeczy takie jak: przybory szkolne, środki chemiczne, buty i zabawki dla dzieci oraz paczki świąteczne na Wielkanoc i na Boże Narodzenie. Ostatnio staliśmy się stowarzyszeniem katolickim, w którym na stałe wpisała się pomoc bliźniemu w różnych trudnych sytuacjach życiowych. Na bieżąco wydajemy używaną i nową odzież, buty, środki chemiczne, przybory szkolne, zabawki dla dzieci, pościel, karnisze, meble, łóżeczka i wózki dziecięce oraz artykuły spożywcze. Trudno jest wszystko wymienić ponieważ, jeżeli matce samotnie wychowującej dziecko jest coś potrzebne, to nasz „Punkt Pomocy Rodzinie” zdobywa to i jej przekazuje.

Skąd dostajemy ubrania? Najwięcej sponsorów ubrań to nasi parafianie ( sporadycznie z innych parafii ). Są to ubrania używane ale czyste, bez dziur, po prostu nadające się do założenia. Ubrania nowe dostajemy od sponsorów z Siedlec, Mińska Maz. i Warszawy. Najwięcej artykułów żywnościowych dostajemy z Caritasu w Siedlcach. Przez kilka lat sprowadzaliśmy je z Banku Żywności w Lublinie, ostatnio już nie sprowadzamy. Żywność z Siedlec jest przywożona przez sponsorów indywidualnych i instytucjonalnych. Pieniądze, zabawki i żywność jest na terenie parafii zbierana przez Caritasy, istniejące w Zespołach Oświatowych w Starych Kobiałkach i w Starej Prawdzie. Komu możemy wydać żywność? Są to rodziny wytypowane przez Miejski i Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej oraz rodziny, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej (pożar, powódź, utrata bliskiej osoby – opiekuna rodziny). Niech nam będzie wolno z całego serca podziękować wszystkim sponsorom indywidualnym oraz instytucjom.

W szczególności dziękujemy Panu Burmistrzowi i Radzie Miasta, Panu Wójtowi i Radzie Gminy, Dyrekcji Banku Spółdzielczego oraz Zespołom Oświatowym. Bez sponsorów” Punkt Pomocy Rodzinie” byłby mało zapełniony. Na koniec dziękujemy naszym największym sponsorom, którzy wybudowali lub wyremontowali pomieszczenia na gromadzenie i przekazywanie ubrań i żywności tzn. księżom. Sprawdza się powiedzenie, że bez troskliwej opieki Księży Proboszczów nie ma dobrej działalności Akcji Katolickiej. Charytatywna działalność Akcji Katolickiej w naszej parafii jest częściowo przejęta przez Caritasy szkolne istniejące przy Zespołach Oświatowych w Starych Kobiałkach i w Starej Prawdzie. Życzymy im, aby rozwijały się i służyły naszej parafii.

Prezes POAK: Celina J

Punkt Pomocy Rodzinie jest czynny:
Wtorek 9.00 – 11.30
Czwartek 14.00 – 17.00