Wymagane dokumenty potrzebne przy ubieganiu się o przyjęcie do WSD w Siedlcach:
- prośba o przyjęcie, napisana własnoręcznie,
- życiorys własnoręcznie napisany (z dokładnymi danymi personalnymi),
- świadectwo doświadczenia Boga i usłyszenia głosu powołania,
- świadectwo dojrzałości,
- świadectwo chrztu,
- świadectwo bierzmowania,
- opinia księdza proboszcza,
- opinia katechety,
- orzeczenie lekarskie dotyczące kształcenia, o zdolności do podjęcia studiów, wymagane przy ubieganiu się o przyjęcie na wszystkie wyższe uczelnie
- 4 fotografie legitymacyjne (w marynarce i koszuli z krawatem),
- xero dowodu osobistego.
Dokumenty, wraz z prośbą o przyjęcie skierowaną do Biskupa Ordynariusza, należy złożyć w Rektoracie WSD w Nowym Opolu.
Kapłaństwo
Przez sakrament chrztu stajemy się członkami Kościoła – ludu Bożego i Mistycznego Ciała Chrystusa. Przez sakrament bierzmowania Zbawiciel wyznacza nam i równocześnie uzdalnia nas do nowych zadań związanych z budowaniem Kościoła. Podobnie i sakrament święceń kapłańskich, uzdalnia do bardzo ważnej dla życia i wzrostu Kościoła posługi, przez którą równocześnie oddawana jest chwała Bogu.
Kapłaństwo to władza i funkcja pośredniczenia miedzy Bogiem a ludźmi, związana z urzędem kapłana.
Zbawiciel wybrał dwunastu najbliższych swoich współpracowników – apostołów, którym, zlecił dzieło przekształcania świata w królestwo Boże, wyzwolone z mocy grzechu i szatana, a oddane Bogu i uświęcone. Dlatego też nakazał im głosić Ewangelię wszelkiemu stworzeniu, sprawować Eucharystię na Jego pamiątkę oraz odpuszczać grzechy. Również kapłani mają troszczyć się o królestwo Boże, czyli mają budować Kościół, Mistyczne Ciało Chrystusa, a przez to przyczyniać się do zbawienia świata i do uwielbienia Boga. Tak jak apostołowie, kapłani powołani są do głoszenia światu Ewangelii Jezusa Chrystusa, do szafowania sakramentami, głównie zaś – do sprawowania Eucharystii oraz udzielania rozgrzeszenia.
W Kościele istnieją trzy stopnie sakramentu świeceń: diakonat, prezbiterat (kapłaństwo) i biskupstwo. Każde ze święceń wyciska odrębny niezatarty charakter sakramentalny i tym samym w szczególny sposób upodabnia człowieka do Chrystusa Kapłana, Proroka i Pasterza. W tej potrójnej funkcji Chrystusa – kapłańskiej, prorockiej, zwanej inaczej nauczycielską, i pasterskiej, czyli królewskiej – ma udział każda wyświęcona osoba.
Przez charakter sakramentalny wyświęcony należy w szczególny sposób do Chrystusa i do Jego Kościoła. Istotą życia kapłańskiego powinno zatem być współdziałanie z Chrystusem ofiarującym się, nauczającym i kierującym świat ku Ojcu.
Prezbiterzy bowiem przez święcenia i misję, otrzymywaną od biskupów, zostają wyniesieni do służenia Chrystusowi Nauczycielowi, Kapłanowi i Królowi, uczestnicząc w Jego posłudze, dzięki której Kościół, tutaj na ziemi, nieustannie rośnie jako Lud Boży, ciało Chrystusa i Świątynia Ducha Świętego.
Kapłani poświęceni Bogu nowym sposobem w momencie przyjęcia sakramentu święceń, przez włożenie rąk, któremu towarzyszy uroczysta modlitwa konsekracyjna, stają się żywymi narzędziami Chrystusa Wiecznego Kapłana, aby mogli kontynuować przez wieki Jego przedziwne dzieło, które skutecznością z wysoka odnowiło cały rodzaj ludzki.
Kapłanem może być, zgodnie z wolą Chrystusa i tradycją Kościoła, tylko mężczyzna; w sakramencie święceń kapłańskich dokonuje się jego zjednoczenie z Chrystusem Kapłanem, tak że przyjęte kapłaństwo staje się szczególnym uczestnictwem oraz kontynuacją kapłaństwa Chrystusa, najwyższego i jedynego Kapłana, a osoba kapłana staje się znakiem, obrazem i narzędziem Chrystusa Kapłana, Głowy, Pasterza i Oblubieńca Kościoła; dlatego w Kościele rzymskokatolickim zobowiązany jest on do życia w celibacie, podjętego dla Królestwa (Mt 19,12; Łk 18,29).
MODLITWA O POWOŁANIA KAPŁAŃSKIE
Upadamy do stóp Twoich Maryjo, Dziewico Niepokalana, Matko Kościoła Świętego, wsławiona tylu łaskami w sanktuariach Ziemi Podlaskiej, wzywamy pomocy Twojej. Wyproś nam u Syna Twego liczne i dobre powołania do stanu kapłańskiego. Otocz opieką tych, którzy pragną iść za wezwaniem Bożym. Usuń przeszkody, których by pokonać nie mogli. Strzeż ich od złego, pielęgnuj w nich delikatny szczep powołania kapłańskiego. Niech Twoje wstawiennictwo to sprawi, by mogli kiedyś przystąpić do Ołtarza Bożego i składać Najświętszą Ofiarę ku chwale Trójcy Przenajświętszej. Amen.
Święci Szymonie i Tadeuszu, i wszyscy Patronowie Diecezji Siedleckiej – módlcie się za nami.
Ojcze nasz… Zdrowaś Maryjo… Chwała Ojcu…
MODLITWA O ROZPOZNANIE POWOŁANIA
Boże mój, który z miłości dałeś mi życie, zdolności… wierzę, że chcesz bym był szczęśliwy. Powiedz mi, co mam czynić? Jaką drogę wybrać? Weź mnie za rękę, poprowadź mnie, bądź dla mnie Drogą i Światłem. Niech poznam, kiedy i jaki mam uczynić krok. Oddaje Ci moje życie. Pokieruj nim, tak jak chcesz, a mnie obdarz mocą wypełniania Twojej woli. Amen