Artykuły Co warto przeczytać

-Z rodzicami spokojnie o… młodzieży. Z młodzieżą spokojnie o… rodzicach
-Porozmawiajmy spokojnie o... tych sprawach
-Paulina Jaricot. Biografia
-Pokochać siebie
-Urzekająca. Odkrywanie tajemnicy kobiecej duszy
-Wojownik Trzech Światów. Pakiet 5 części
-Jak budować więzi w rodzinie?
-Dzikie serce. Tęsknoty męskiej duszy
-Dzikie stwory. Sztuka wychowania chłopców
-Miłość czy MIŁOŚĆ? Czyli sztuka chodzenia ze sobą


Z rodzicami spokojnie o… młodzieży. Z młodzieżą spokojnie o… rodzicach

autor: Ks. Piotr Pawlukiewicz

Opis książki

Niejednokrotnie zdarzało mi się na rekolekcjach dla rodzin spowiadać jakiegoś mężczyznę, a potem jego żonę. I okazywali się oni bardzo porządnymi ludźmi. Następnego dnia spowiadałem ich już prawie dorosłe dzieci. I oni też byli ludźmi prawymi i szlachetnymi. Rodzice byli porządni, dzieci były porządne, a mimo to w domu nierzadko panowała wojna.

Jako ksiądz nie posiadam własnej rodziny, ale będąc duszpasterzem, mam tę możliwość, by szczerze rozmawiać i z rodzicami, i z ich dziećmi. Często poznaję ich punkty widzenia, odczucia, a nawet tajemnice, o których wzajemnie nie mają pojęcia. I dlatego pisząc tę książkę sklejoną niejako z dwóch książeczek, chciałem, aby dzieci poznały punkt widzenia rodziców, a rodzice spojrzenie dzieci. Chciałem, aby rodzice przeczytali to, co piszę do ich dzieci, zaś dzieci to, co piszę dla ich rodziców. I w głębi serca bardzo bym chciał, gdyby po przeczytaniu tej książki tu i ówdzie ucichły gromy wrogich słów.

Kiedyś, przedstawiając tę książkę młodzieży, powiedziałem: "Szczególnie zachęcam do jej lektury tych, którzy z rodzicami mają relacje, delikatnie mówiąc, raczej napięte". Po mszy przyszedł do zakrystii chłopak z kolczykiem w uchu i z włosami prawie do pasa. Westchnął głęboko i powiedział: "Niech mi ksiądz da taką jedną książkę dla tych prześladowanych...".


Porozmawiajmy spokojnie o... tych sprawach

autor: Ks. Piotr Pawlukiewicz

Opis książki:

Pewnego razu zapytał mnie ktoś: "O jakie sprawy tu chodzi?" O te! Tak, tak! Właśnie o te, o których myślisz. Którymi ludzie interesują się od dzieciństwa do późnej starości. O tym chyba najciekawszym temacie świata. Gdy w żeńskiej szkole średniej zaproponowałem dziewczętom, by anonimowo, na kartkach zadawały pytania na dowolne tematy, to trzy czwarte poruszanych zagadnień dotyczyło właśnie seksu.

Nie jest tajemnicą, że strony o tych sprawach - obok muzycznych - są najczęściej przeglądane w internecie. I to jest właśnie zaskakujące, że w czasach, kiedy półki w księgarniach uginają się od rozmaitych poradników dotyczących życia płciowego, w czasach, kiedy wiara w bociana zmalała chyba do zera i wydaje się, że w tej materii wszyscy wszystko już wiedza, coraz bardziej wydłużają się kolejki przed gabinetami psychologów i psychoterapeutów, i coraz więcej ludzi ma kłopoty właśnie z "tymi sprawami".

Kościół od wieków niezmiennie naucza, że pornografia, współżycie przedmałżeńskie czy antykoncepcja są złem. W swojej książce pragnę w sposób obrazowy i przyjazny wytłumaczyć, dlaczego nauka Kościoła z taką stanowczością idzie pod prąd światowych trendów. Ale przede wszystkim staram się spojrzeć na problem pozytywnie.

Kościół jest przeciw wspomnianym zjawiskom, bo Kościół jest ZA SEKSEM! Za erotyką! Przecież ten wymiar ludzkiego życia pochodzi od Boga i został dany człowiekowi dla jego dobra i radości. Kościół chce, by seks w życiu ludzi był wspaniały. Aby był poezją, artyzmem, radością, rozkoszą i... drogą do Boga, oczywiście oprawiony w ramy małżeńskiej miłości! I to nie tylko przez kwadrans, przez miesiąc czy parę lat, ale do końca życia. Dlatego pisałem o tych sprawach ortodoksyjnie, z przykładami i z... humorem.

 

 


Paulina Jaricot. Biografia

s. Giacovelli Cecilia

Wydawnictwo Sióstr Loretanek

Siostra Cecylia Giacovelli, autorka, ukazała nie tylko wybitną postać Lyonu, osobę pełną pomysłów, „prawdziwą córę Kościoła” – jak określił ją papież Paweł VI – ale również całe tło wydarzeń historycznych, w czasie których rozgrywa się akcja książki. Jest to niezwykła opowieść o sł. Bożej Paulinie Jaricot – pięknej, młodej dziewczynie, która mając 23 lata, w czasie kiedy ewangelizacją zajmowali się niemal wyłącznie zakonnicy, obmyśla i rozpowszechnia proste i skuteczne dzieło współpracy misyjnej. Gromadzi wielu świeckich, którzy duchowo i materialnie wspierają dzieło misyjne. Kilka lat później powołuje Żywy Różaniec, ożywiając tę piękną maryjną pobożność.
Tłem tych wszystkich wydarzeń jest XIX-wieczna Francja ze wszystkimi jej zawirowaniami politycznymi i rewolucjami. W tej opowieści nie jest niestety tak, że za swoją wybitną działalność na rzecz Kościoła, Paulina zostaje nagrodzona i żyje otoczona powszechnym szacunkiem. Jej losy powodują, że w oku zakręci się niejedna łza. Nie tylko dlatego, że Paulinę dotyka przedwczesna śmierć jej najbliższych. Najpierw, kiedy ma zaledwie 15 lat, umiera jej mama, za wcześnie umierają również jej siostry i brat, także jej ukochany tata i Paulina pozostaje tak naprawdę sama.
To nie jest aż tak miażdżące dla osoby mocno zakotwiczonej w wierze, w Eucharystii. Nie powala jej nawet ciężka choroba serca, z której w cudowny sposób zostaje uzdrowiona za przyczyną św. Filomeny. To wszystko nie boli aż tak. Najtrudniejsza do przyjęcia jest ludzka podłość. Najpierw Paulina zostaje pozbawiona tytułu założycielki Dzieła Rozkrzewiania Wiary i posądzona o niewłaściwe wykorzystanie funduszy.
 A najgorsze jest oszustwo „wspólników”, na skutek którego straciła cały majątek, została wpisana do rejestru ubogich, z wierzycielami na karku, opuszczona przez wszystkich, niewinnie oskarżona. Na koniec umiera w ogromnym cierpieniu, a towarzyszy jej tylko jedna wierna przyjaciółka.
Oprócz działalności na rzecz ewangelizacji, Paulina podejmowała liczne starania, aby ulżyć prostym robotnikom, którym nie wystarczało na chleb. A mogła żyć w luksusie, bez trosk. Jej ojciec – producent jedwabiu, który dzięki pracowitości i zaradności był jednym z najbogatszych przedsiębiorców w Lyonie, pozostawił jej ogromny majątek.

 Paulina Jaricot to zwykły człowiek ze wszystkimi słabościami, ale też z niezwykłą wiarą, determinacją i geniuszem misyjnym. Lektura tej książki rodzi w czytelniku głębokie pragnienie życia wiarą na co dzień i całkowitego zawierzenia Bogu, wbrew wszelkim przeciwnościom. Rodzi również nadzieję, że można żyć pod prąd i umrzeć szlachetnie.

Warto poznać tę niezwykłą osobę i zaczerpnąć z jej duchowego bogactwa. A modląc się do niej, uzyskać łaskę, która może przyczynić się do wyniesienia jej na ołtarze.
Książka została wydana przez Wydawnictwo Sióstr Loretanek oraz Wydawnictwo Papieskich Dzieł Misyjnych „Missio-Polonia” .


Pokochać siebie

 autor: Walter Trobisch

Opis książki:

Miłość siebie to warunek wstępny, aby zacząć kochać bezinteresownie. Tylko wówczas, gdy zaakceptujemy samych siebie, możemy stać się prawdziwie bezinteresowni i wolni od nas samych. Książka uczy akceptacji siebie i radzenia sobie z depresjami.


Urzekająca. Odkrywanie tajemnicy kobiecej duszy

autorzy:  John Eldredge, Stasi Eldredge

Opis książki:

Dlaczego po cichu marzysz o przeżyciu czegoś wzniosłego, przygody romansu? Z dala od codziennej rutyny i pracy od rana do wieczora. Pracy, za którą nie jesteś doceniana i nikt Ci nie dziękuje. Przecież Bóg nie powołał kobiety do tego, aby była zmęczona, ale powołał je do miłości. Niezależnie od ich wyglądu, opinii o sobie czy charakteru.

W książce „Urzekająca” autorka na podstawie własnych przeżyć opisuje, jak wygląda romans z Bogiem i kobiece przeżywanie Jego miłości. Opisuje co znaczy poczuć Bożą miłość i w jaki sposób Jego miłość odmienia kobiece serce. Ale to, o czym jeszcze dowiesz się z książki, jest jeszcze bardziej interesujące.

Jakie śmiertelne rany nieświadomie zadają swoim córkom ojcowie i matki? Jak sobie z nimi poradzić?

Kim jest kobieta, która zastrasza swoją nadopiekuńczością innych?

Dlaczego niektóre kobiety chowają się za brzydkim i niedbałym wyglądem?

Jaką obawą jest spowodowany perfekcjonizm kobiet?

Dlaczego większość kobiet woli ukrywać swoją własną naturę?

Dlaczego tak wiele kobiet ucieka w romans z serialami albo pracą zamiast romansować z Bogiem?

Co powoduje, że wiele kobiet musi starać się bardziej?

Z kim powinna nieustannie romansować kobieta?

Czy kobieta może liczyć na siłę innych mężczyzn niż jej mąż?

Jaka jest odpowiedź na jedno najważniejsze pytanie, które zadaje sobie każda kobieta?

Książka pełna jest autentycznych historii z życia różnych kobiet. Stasi Eldredge przytacza wiele własnych (często bardzo trudnych przeżyć) związanych z okresem dojrzewania, jak i bycia matką trójki dzieci. Dokładnie opisuje jakie rany nieświadomie zadali jej rodzice i jak je wyleczono. Oczywiście nie dokonałoby się to bez tego…


Wojownik Trzech Światów. Pakiet 5 części

Autor: Robert Kościuszko

Opis książki

Książka pod patronatem Tolle.pl!

Przedstawiamy 5 części "Wojownika Trzech Światów" w pakiecie!

Część I. Elohim

Zwykły chłopak, spokojny uczeń. Chodzi do szkoły terroryzowanej przez gang bezkarnych dresiarzy. Haracze, wymuszenia, w końcu handel narkotykami to codzienność. Konfrontacja jest nieunikniona, ucieczka pozostaje jedynym wyjściem. Nie zawsze skutecznym. Pomoc nadchodzi z innego świata. Tajemniczy wojownik, oficer Armii Zwierzchności w służbie u samego Elohima wyciąga Tomka z tarapatów. I zabiera w niezwykłą podróż w czasie. Cofając się o trzy tysiące lat zaciągają się do armii jednego z najwaleczniejszych królów starożytności. Tomasz mężnieje. Z czasem zaczyna rozumieć, że został wyznaczony do wypełnienia niezwykle ważnej misji. Powierzono im Tajemny Plan Ostatecznego Uderzenia, który może pokonać samego Lucyfera. A ten zrobi wszystko, by przejrzeć największą tajemnicę wszechczasów i wygrać decydującą bitwę o nasz świat.

Część II. Pościg

"On zmiażdży ci głowę, a ty zmiażdżysz Mu piętę". To prastare proroctwo spędza sen z powiek Lucyfera, który za wszelką cenę chce utrzymać władzę nad ludzkością. W jaki sposób zaatakuje Elohim? Czym będzie ostateczne uderzenie i jaka jest tu rola Dawida? Tego tajemnego planu strzeże drużyna Elezara, dlatego szatan będzie ich ścigał z zaciętą wściekłością. Zaprzęgnie do tego celu nawet króla Saula wraz z jego armią. Czy nasi bohaterowie zdołają ocalić los ludzkości? Twoje życie znajduje się w samym centrum tej wojny.

Część III. Tata

Tomasz wraca do swego domu. Musi znów iść do szkoły. Czy Polak odnajdzie tu żyjącego Jakubowicza? W jaki sposób drużyna Elezara walczy teraz z Lucyferem o nasz świat? Jaką moc dzisiaj ma Tajemny Plan Ostatecznego Uderzenia? Czy wróg zdoła w końcu zniszczyć Dawida, gdy nie ochronią go już przybysze z nowych czasów? W tę gigantyczną wojnę trzech światów zostaje wciągnięty nawet tata Tomka. Czy jest on tylko biurowym mięczakiem, czy może zamaskowanym, pradawnym wojownikiem? Czas rozstrzygnięcia jest już blisko. Sprawdź, jak nowy oddział Elezara wypełnia swą niebezpieczną misję.

Część IV. Strażnicy

Pan Grzegorz Jakubowicz musi spłacić swój dług, w przeciwnym razie jego dni są już policzone. Zrozpaczeni Jozue i Osa próbują wyciągnąć tatę z potrzasku. Jest z nimi inspektor Elezar Cherub. Czy Stary Skinol zostanie uratowany od śmiertelnie niebezpiecznego gangu? Jednocześnie Tomasz i jego ojciec pełnią swą tajną misję w starożytnym Izraelu. Moce ciemności knują najpodlejsze intrygi, aby wydobyć z pana Jakubowicza Tajemny Plan Ostatecznego Uderzenia. Czy Dawid w końcu zostanie królem całego Izraela? Czy jego Wszechwładny Potomek ocali ludzkość od zagłady? Strażnicy Elohima zrobią wszystko, aby pradawne proroctwo zostało wypełnione. Niech nadejdzie czas rozstrzygnięcia!

Część V. Początek

Jest rok 1986, młody Szymon Polak przechodzi przez portal czasu i cofa się o 3000 lat. Saul nie zasiada jeszcze na tronie. Polak nie tylko pomaga mu stać się władcą Izraela, ale podejmuje się tajnej misji ochrony słynnej Arki Przymierza przed Filistynami. Jednak Szymona spotyka tam jeszcze większa niespodzianka. Zakochuje się w pięknej dziewczynie i wcale nie chce wracać do domu...


Jak budować więzi w rodzinie?

 

autor: Jacek Pulikowski

Opis książki

W książce przeczytasz:

 • O tym, że żyjemy po to, żeby się zbawić, a nie zabawić.
 • O wolności, miłości i wierności do końca, które są naszym przeznaczeniem i źródłem najpełniejszego szczęścia.
 • O najsubtelniejszym momencie życia młodego człowieka, kiedy dziewczęta uczą się radzić sobie z nieznanymi dotąd tęsknotami, a chłopcy toczą bitwę o czystość swojego wzroku.
 • O tragicznych skutkach użytkowania pornografii.
 • O tym, w jaki sposób rozmawiać ze sobą, abyśmy czuli się sobie bliżsi.
 • O tym, że do wychowania dzieci najważniejsza jest miłosna więź między rodzicami.
 • O utopijnych próbach budowania domu na ruinach poprzedniego.
 • O mocy wspólnej modlitwy w małżeństwie.
 • O 5 obszarach, na których każdy małżonek - bez wyjątku, nawet w pojedynkę - może inwestować w dobro swojego małżeństwa.
 • O pozornym traceniu czasu na budowaniu więzi z dzieckiem.
 • O trudzie, który jest przyprawą szczęścia.
 • O roli teściów w życiu młodego małżeństwa.
 • O konieczności konstruowania planu ojcostwa, tak jak kariery.
 • O tym, że człowiek ma przymioty stwórcze, ma moc przemiany własnej osoby i swojego życia.

Dzikie serce. Tęsknoty męskiej duszy

autor: John Eldredge

Opis książki

Czy mężczyzna chrześcijanin powinien być spokojnym i miłym facetem, który co tydzień chodzi do kościoła? Nie przeklina, nie pije, jest posłuszny żonie... Czy taką rolę w życiu przewidział dla mężczyzn Bóg?

Wydaje się, że ludzie zapomnieli, że Bóg to nie tylko kochający Ojciec, ale także „zapalczywy w gniewie” wojownik. Ten, który zatopił wojska faraona i ten który zniszczył deszczem siarki i ognia Sodomę i Gomorę Ten, który utopił wszystkich ludzi na ziemi, pozostawiając tylko Noego i jego rodzinę.

Jezus to nie tylko ”baranek na rzeź prowadzony”, ale też ten, który powywracał stoły kupców w świątyni. Zrobił to używając siły i nie przebierając w słowach.

Kościół i Bóg oferują mężczyźnie coś podobnego, możliwość przeżycia przygody, w której będzie mógł potwierdzić swoją wartość, siłę. Bo to z braku prawdziwych mężczyzn świat dziś staje na głowie.

Wystarczy spojrzeć, co się dzieje wokół. Większość mężczyzn wchodzących w dorosłe życie nie jest przygotowanych do przejęcia odpowiedzialności za siebie samego, a co dopiero za innych. Mimo 25, 30 lat życia, wciąż są zależni od swoich matek, a kiedy się żenią, zrzucają największe obowiązki na swoje żony, bo nie potrafią być głową rodziny. Paradoksalnie dużą „zasługę” w takim stan rzeczy mają same kobiety przez swoje… ale o tym przeczytasz w książce.

Wizja mężczyzny, którą przedstawia autor książki „Dzikie serce” John Edlegre, to wizja wojownika szukającego wyzwań, w których mógłby się sprawdzić. Mężczyzny, który chce stoczyć bitwy (który z chłopców nie marzy o zwycięstwie w podwórkowej szarpaninie…), pragnącego przygody (o tym nie trzeba przekonywać) i chcącego uratować „księżniczkę” z nieszczęścia. Jednocześnie nie uciekającego od odpowiedzialności za rodzinę i innych, którą powierzył mu sam Bóg.

Tęskni on za pasją, wolnością, za życiem.

Ale to, o czym jeszcze przeczytasz w tej książce, jest znacznie bardziej interesujące:

 • Dlaczego tak ważna w życiu synów i córek jest postać ojca, „prawdziwego mężczyzny” i jak wpływa na ich rozwój brak takiego ojca?

 • Dlaczego kobieta nie jest w stanie wychować syna na mężczyznę?

 • Jakie krzywdy nieświadomie wyrządzają swoim synom ojcowie? Jak je wyleczyć?

 • Czego tak naprawdę szuka mężczyzna, który poświęca się bez reszty pracy albo ma kochankę?

 • Czy w czasach emancypacji i równouprawnienia mężczyzna wciąż może być głową rodziny?

 • Jaką największą krzywdę nieświadomie wyrządzają kobiety swoim synom i mężom?

 • Jakie wyłącznie męskie cechy są najbardziej potrzebne w dzisiejszym świecie?

 • Dlaczego pornografia jest obecnie największym zagrożeniem dla mężczyzn? (nie chodzi o sam grzech). Odpowiedź może Cię zaskoczyć.

 • W jaki sposób już w szkole próbuje się uśpić nasze męskie instynkty, których potrzebujemy, aby być mężczyznami, mężami i ojcami?

 • Jak wygląda codzienna walka o piękną? Co to znaczy walczyć o własną żonę?

Książka przeznaczona jest dla mężczyzn, zwłaszcza tych, którzy lubią walczyć (choć może już przestali walczyć, to nigdy nie przestali tego kochać), którzy szukają swojej prawdziwej tożsamości. Książka przeznaczona jest również dla kobiet (żon i matek), które chcą mieć przy sobie dzielnych, odpowiedzialnych mężczyzn, którzy zapewniają im bezpieczeństwo i przy których poczują się jak prawdziwe kobiety.


Dzikie stwory. Sztuka wychowania chłopców

autorzy: Stephen James, David Thomas

Opis książki

Książka pod patronatem Tolle.pl!

 • Jak ukształtować dzikie serce Twojego syna?

 • Jak wychować go, by wyrósł na silnego, dojrzałego emocjonalnie mężczyznę?

 • Jak okiełznać Twoje "dzikie stwory", nie marnując przy tym potencjału, który niesie ze sobą ich "dzikość", żądza przygód i pasja?

Na te i wiele innych pytań odpowiadają Stephen James i David Thomas, doświadczeni ojcowie i terapeuci. Mają oni wyjątkowy dar zrozumienia złożonego języka chłopięcego serca i zdolność przekładania swojej wiedzy na praktyczne wskazówki i sugestie. Opierając się na badaniach klinicznych i własnych doświadczeniach rodzicielskich pokazują, na czym polega specyfika chłopców pod względem fizycznym, psychicznym i duchowym.

W książce znajdziesz kompletny program radzenia sobie z problemami, jakie może stwarzać rodzicom, wychowawcom czy nauczycielom wychowanie chłopców. Swoje wywody autorzy ilustrują dziesiątkami, często bardzo zabawnych, opowieści z życia własnego i rodzin, które zwróciły się do nich o pomoc.

Książka da Ci świeże spojrzenie i podniesie na duchu, jeśli czujesz się sfrustrowany zmaganiami z chłopięcą "dzikością". Podkreśla przy tym rolę zarówno ojca, jak i matki, wskazując odmienność zadań, jakie stawia przed nimi wychowanie chłopców.

Niezależnie od tego, czy Twój "dziki stwór" jest przedszkolakiem, uczniem czy studentem, znajdziesz w tej książce odpowiedzi, podpowiedzi i inspiracje, które pozwolą Ci aktywnie towarzyszyć mu w jego drodze do bycia mężczyzną.

Stephen James jest prowadzącym prywatną praktykę psychoterapeutą, ojcem trzech synów (w tym dwóch bliźniaków) i córki.

David Thomas jest dyrektorem Poradni dla Mężczyzn i Chłopców w Nashville, ojcem dwóch synów i córki.


Miłość czy MIŁOŚĆ? Czyli sztuka chodzenia ze sobą

autor: Katarzyna i Tomasz Jarosz

Opis książki

Przeczytaj tę książkę! Być może znajdziesz tu odpowiedzi na swoje pytania, a przedstawione rady pomogą Ci wybrnąć z sytuacji w jakieś się znalazłeś. Autorzy - Katarzyna i Tomasz Jarosz są małżeństwem od 2004 r. Prowadzą portal katolicki www.adonai.pl.

 • Masz wątpliwości co do swojego uczucia?
 • Nie wiesz czy to miłość czy przelotne zauroczenie, a może tylko przyjaźń?
 • Podoba Ci się ktoś, ale jesteś nieśmiały i nie wiesz jak nawiązać kontakt?
 • Chcesz wiedzieć czego w związku oczekuje kobieta, a czego mężczyzna?
 • Nie rozumiesz z czego wynikają konflikty między Wami?
 • Dzieli Was duża odległość, różnica wieku lub wykształcenia?
 • Nie wiesz jakie gesty są dozwolone podczas "chodzenia ze sobą"?
 • Twój chłopak lub dziewczyna jest osobą niewierzącą?
 • A może pokochałeś osobę, z którą nie możesz być?

 

 

AktualnościKancelariaDuszpasterzeWspólnotyHistoriaGaleriaCzytelniaArchiwum T.PLinkiKontakt